r.
MakroExpress: Inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano - komunikat po posiedzeniu RPP
W komunikacie po kwietniowym posiedzeniu RRP ocenia, że dynamika aktywności gospodarczej w I kw. br. była prawdopodobnie niższa od oczekiwań i zbliżona do odnotowanej w IV kw. ub.r. RPP dodaje jednocześnie, że na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2025 r. było niższe niż rok wcześniej. Wzrost wynagrodzeń nadal kształtuje się – zdaniem RPP - na wysokim poziomie, jednak dane z sektora przedsiębiorstw sygnalizują obniżanie się dynamiki płac.
W ocenie Rady, w najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się powyżej celu inflacyjnego NBP i podwyższona pozostanie prawdopodobnie także inflacja bazowa. Jednocześnie – wskazuje RPP - napływające informacje, w tym niższe od oczekiwań dane GUS o inflacji w pierwszych miesiącach br., sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano. Czynnikiem niepewności – w ocenie RPP - pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza w warunkach rosnącego popytu i niskiego bezrobocia. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały wpływ – zdaniem RPP - dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej. Źródłem niepewności jest również kształtowanie się inflacji na świecie, w tym ze względu na zmiany polityki handlowej głównych gospodarek.
W tych warunkach RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Powtórzono, że NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Ponownie wskazano, że NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.
Wnioski: Kwiecień był 19-tym miesiącem stabilizacji stóp procentowych w Polsce, na relatywnie wysokim poziomie. Komunikat po kwietniowym posiedzeniu RPP wydaje się nieco bardziej „gołębi” w porównaniu do tych z ostatnich miesięcy, jako że Rada przyznaje po pierwsze że aktywność gospodarcza w I kw. br. była prawdopodobnie niższa od jej oczekiwań, inflacja ukształtowała się w I kw. br. także poniżej jej oczekiwań, a po drugie wskazuje, że w kolejnych kwartałach może być również niższa od prognoz. Zniknął też zapis mówiący o tym, że w bieżącym roku inflacja będzie wyraźnie wyższa od celu inflacyjnego NBP. Czy to jednak wystarczy aby RPP zaczęła rozważać szybsze obniżki stop procentowych? Raczej nie. W komunikacie pojawiło się bowiem wskazanie, że aktualnie źródłem niepewności jest kształtowanie się inflacji na świecie, w tym ze względu na zmiany polityki handlowej głównych gospodarek. To oczywiście prawda, przy czym biorąc pod uwagę fakt, że sytuacja dotycząca wojen handlowych wydaje się dopiero rozkręcać, niepewność co do kształtowania się inflacji może trwać bardzo długo. I może być tym samym długotrwałym czynnikiem powstrzymującym RPP przed obniżkami stóp.
Podtrzymuję więc stanowisko, że najwcześniejszym możliwym miesiącem obniżki stóp jest lipiec br., przy okazji publikacji kolejnej projekcji inflacji i PKB, choć w kontekście tego co się dzieje globalnie w polityce handlowej, może ona zostać przesunięta dopiero na IV kw. br.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl