r.
MakroExpress: PKB w Q2’24 (wstępny szacunek): +3.2%r/r
Według wstępnego szacunku GUS wzrost PKB w Polsce w II kwartale 2024 r. wyniósł 3.2%r/r wobec ”szybkiego” szacunku na tym samym poziomie i wobec wzrostu o 2.0%r/r w I kwartale 2024 r. Spośród składowych PKB:
- popyt krajowy – wzrósł o 4.3%r/r, gdzie dynamika konsumpcji prywatnej wyniosła +4.7%r/r, a dynamika inwestycji +2.7%r/r, zaś wkład zapasów do PKB wyniósł -1.1 pkt. proc.
- popyt zagraniczny – eksport wzrósł o 3.4%r/r, zaś import wzrósł o 5.4%r/r. Wkład eksportu netto we wzrost PKB był tym samym ujemny i wyniósł 0.8 pkt. proc. wobec dodatniego wkładu 0.4 pkt. proc. w I kwartale 2024 r.
Wnioski: Polska gospodarka urosła w II kwartale br. o 3.2%r/r. To ponownie wynik wyższy od zanotowanego w poprzedzającym kwartale (wzrost o 2.0%r/r w I kwartale br.) i bardzo dobry w porównaniu do zeszłorocznego (spadek o 0.6%r/r w II kwartale 2023 r.). Jednocześnie podkreślić trzeba, że postępujące ożywienie gospodarcze w Polsce ma charakter stopniowy. W II kwartale główną siłą napędową gospodarki pozostała konsumpcja gospodarstw domowych, jej wkład we wzrost PKB jest największy spośród wszystkich innych składowych. I nie jest to zaskoczeniem. Podwyżki świadczeń socjalnych od początku br., podwyżki płac dla sfery budżetowej i nauczycieli, czy rosnące wciąż w szybkim tempie wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przekładają się w warunkach niższej inflacji na poprawę sytuacji finansowej gospodarstw domowych, co nie może pozostać bez wpływu na ich wydatki. Pozytywnym zaskoczeniem w II kwartale jest natomiast wzrost inwestycji w gospodarce. Inwestycje zaciągnęły hamulec z początkiem br., dotyczyło to zwłaszcza sektora prywatnego. Wygasły impulsy w postaci końca terminu rozliczeń poprzedniej perspektywy unijnej w 2023 r., czy wyczerpania się puli środków rządowych przeznaczonych na program mieszkaniowy. Z kolei dopiero w fazie rozkręcania jest kolejna perspektywa unijna (na lata 2021-2027), środki z KPO są w fazie kontraktowana, a mieszkalnictwo czeka na nowe rozwiązania. W II kw. br. silnie spadły (o ponad 8.0%r/r) inwestycje dużych firm (zatrudniających powyżej 49 osób), co sugerowało pogłębienie spadku inwestycji ogółem w gospodarce. Tak się jednak nie stało, dynamika powróciła do wartości dodatnich. Na pewno po części jest to zasługa samorządów, które inwestycje w umiarkowanym tempie kontynuują (w II kwartale br. wzrost nominalny wyniósł 5.8%r/r), dokładają się prawdopodobnie także małe firmy. Inwestycje zatem, jak wskazują dzisiejsze dane, mają się już lepiej i jest to dobra wiadomość z punktu widzenia wzrostu PKB w kolejnych kwartałach. Negatywny wpływ na PKB miały w II kwartale br. dwie kategorie: eksport netto, gdzie import towarów i usług rósł szybciej niż eksport, a także zapasy firm, choć w tym przypadku warto podkreślić że ujemny wkład jest coraz mniejszy.
Perspektywy dla polskiej gospodarki są optymistyczne. Konsumpcja gospodarstw domowych nie ma powodu do hamowania ze względu na poprawę sytuacji finansowej społeczeństwa. Inwestycje w gospodarce z kolei, jak wskazują dzisiejsze dane, ponownie ruszyły i z kwartału na kwartał powinny nabierać coraz szybszego tempa. Jeśli do tego dołączyłby jeszcze szybszy wzrost eksportu, możemy liczyć na dynamikę PKB w tym roku na poziomie przynajmniej 3.3%, a w roku przyszłym możliwy jest odczyt przekraczający 4.0%.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl