r.

MakroExpress: Wskaźnik CPI w sierpniu (flash): 4.3%r/r

Wskaźnik CPI w lipcu, wg „szybkiego” szacunku GUS, wyniósł 4.3%r/r wobec 4.2%r/r w czerwcu oraz konsensusu rynkowego na poziomie 4.3%r/r. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0.1%.

Wnioski: Inflacja w sierpniu ponownie przyspieszyła, choć w porównaniu do skoku z zeszłego miesiąca jest to przyspieszenie minimalne. Odczyt okazał się zgodny ze średnimi oczekiwaniami rynkowym.

Z danych GUS wynika, że w sierpniu miał miejsce spadek m/m cen żywności (o 0.1%) oraz cen paliw (o 0.9%), wzrosły natomiast ceny nośników energii (o 0.1%). Spadek cen żywności w sierpniu miał charakter sezonowy, aczkolwiek jego minimalna skala świadczy o tym, że warunki pogodowe (wiosenne przymrozki, potem suche i upalne lato), odbijające się na zbiorach i plonach, wpływają w tym roku negatywnie na ceny żywności. Spadkowi cen paliw sprzyjały w sierpniu niższe ceny ropy naftowej na świecie i umocnienie złotego wobec USD. Natomiast ceny nośników energii, po ich odmrożeniu w lipcu, podlegają dalszej korekcie. Z szacunków wynika, że inflacja po wykluczeniu cen żywności i energii (tzw. inflacja bazowa) wyniosła w sierpniu 3.8-3.9%r/r.

Inflacja w sierpniu, zgodnie z przewidywaniami, wkroczyła ponownie na wyższy poziom. Znajduje się istotnie powyżej górnej granicy odchyleń od celu NBP i w kolejnych miesiącach będzie podążać w okolice 5.0%. W grudniu br. najprawdopodobniej przekroczy 5.0%r/r. Szczytu inflacji nadal spodziewam się w okolicach lutego 2025 r., choć wiele jeszcze zależeć będzie od decyzji rządowych dotyczących cen energii i gazu w 2025 r. Opublikowane dziś dane nie zmieniają dotychczasowych perspektyw polityki pieniężnej. Do końca br. RPP nie zmieni poziomu stóp procentowych i jest to mało prawdopodobne także na początku przyszłego roku. W sprzyjających okolicznościach najwcześniej stopy procentowe mogą zostać obniżone w końcu I kwartału 2025 r.


"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."   
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.   

Kontakt dla mediów

Monika Kurtek

M.kurtek@pocztowy.pl

Powiązane artykuły