r.
MakroExpress: Płace w sektorze przedsiębiorstw w marcu: +7.7%r/r, zatrudnienie: -0.9%r/r
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu nominalnie o 7.7%r/r wobec wzrostu o 7.9%r/r w lutym. Odczyt okazał się niższy od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 7.8%r/r. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w marcu o 0.9%r/r wobec spadku o 0.9%r/r w lutym i konsensusu rynkowego wskazującego również na spadek o 0.9%r/r. Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw (po uwzględnieniu wskaźnika CPI) wzrósł w marcu o 1.8%r/r wobec wzrostu o 2.0%r/r w lutym.
Wnioski: Dane dotyczące rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw w marcu potwierdziły trendy z ostatnich miesięcy: dynamika płac stopniowo obniża się, dynamika zatrudnienia pozostaje stabilnie ujemna. Marzec był także kolejnym miesiącem zejścia w dół dynamiki realnej wynagrodzeń, która wyniosła 2.7%r/r (wobec 2.9%r/r w lutym). Coraz wolniej, w związku z powyższym (i wobec inflacji na poziomie 4.9%r/r) rośnie fundusz płac: w marcu była to dynamika na poziomie już tylko 1.8%r/r.
Marcowe dane dotyczące płac w sektorze przedsiębiorstw po raz kolejny potwierdzają, że maleje presja na wzrost wynagrodzeń. Ale właściwie to nie tylko w samym sektorze przedsiębiorstw, ale w całej gospodarce. Pracodawcy nie są już tak skłonni do podwyżek płac, choć jednocześnie uwzględniając chociażby sytuację demograficzną nadal pensje są „trochę” podnoszone, zwłaszcza w tych najbardziej newralgicznych działach. W kolejnych miesiącach tempo wzrostu płac w dużych firmach prawdopodobnie „zatrzyma się” w okolicach jakie obserwujemy aktualnie.
Dane dotyczące zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w marcu w żaden sposób nie zaskoczyły, podobnie jak w ostatnich kilku poprzednich miesiącach. Ubyło 7 tys. etatów, czyli dokładnie tyle samo co w lutym br. Ale jednocześnie już mniej niż w marcu ub. r. Przyczyny spadku zatrudnienia są wciąż te same: część firm (zwłaszcza w tych nastawionych na eksport) zmuszonych jest do dostosowywania liczby pracowników do ich zamówień produkcyjnych. Nadal jednak zasadne jest twierdzenie, że są to przejściowe trudności i jeśli zacznie się poprawiać sytuacja gospodarcza w Niemczech, naszego głównego partnera handlowego, zatrudnienie zacznie ponownie rosnąć.
Opublikowane dziś dane z rynku pracy dostarczają niewątpliwie argumentów RPP przemawiających za obniżką stóp procentowych, do której dojdzie w mojej ocenie już na najbliższym posiedzeniu w maju, w skali 50pb.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl