r.

MakroExpress: Płace w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu: +10.3%r/r, zatrudnienie: -0.5%r/r

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło we wrześniu nominalnie o 10.3%r/r wobec wzrostu o 11.1%r/r w sierpniu. Odczyt okazał się niższy od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 11.0%r/r. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło we wrześniu o 0.5%r/r wobec spadku o 0.5%r/r w sierpniu i konsensusu rynkowego wskazującego również na spadek o 0.5%r/r. Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw (po uwzględnieniu wskaźnika CPI) wzrósł we wrześniu o 4.6%r/r wobec wzrostu o 6.0%r/r w sierpniu.

Wnioski: Nominalna roczna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie, choć jej „siła” słabnie. We wrześniu, w związku ze „skokiem” inflacji do 4.9%r/r, wyraźnie wyhamowała też dynamika realna przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, tj. do 5.2%r/r z 6.6%r/r w sierpniu.

Jednocześnie we wrześniu utrzymane zostało tempo spadku przeciętnego zatrudniania w firmach zatrudniających powyżej 9 osób i wyniosło ono 0.5%r/r. W ujęciu liczby etatów spadek we wrześniu wyniósł 7.6 tys. w porównaniu do sierpnia br. i jest to drugi z rzędu miesiąc wyniku słabszego od notowanego rok temu.

Opublikowane dziś dane nie zmieniają zasadniczo obrazu rynku pracy w Polsce. Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wciąż rosną w ujęciu nominalnym w dwucyfrowym tempie, choć daje się zauważyć, że tempo to nieco się obniża. Wysokiemu wzrostowi wynagrodzeń towarzyszy jednocześnie spadek zatrudnienia, co w dużej mierze związane jest z redukcją etatów w sektorze przemysłowym, cierpiącym z powodu utrzymujących się niskich zamówień z zagranicy, głównie z Niemiec. Zapewne statystyki odzwierciedlają też po części zwolnienia grupowe z ostatnich miesięcy w niektórych firmach.

Dla RPP opublikowane dziś dane nie są na pewno niepokojące, chociażby z tego względu że nie przyspiesza już, a wręcz spowalnia, dynamika wynagrodzeń. Przy jednoczesnym spadku zatrudnienia nie ma obaw o nadmierne popytowe podbijanie inflacji w najbliższych miesiącach. To, m.in., może w mojej ocenie skłaniać RPP coraz bardziej do myślenia o rozpoczęciu obniżek stóp procentowych. Spodziewam się pierwszego ruchu Rady w końcu I kwartału 2025 r., a najpóźniej w II kwartale przyszłego roku.


"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."   
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.   

Kontakt dla mediów

Monika Kurtek

M.kurtek@pocztowy.pl

Powiązane artykuły