r.
MakroExpress: Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu: -8.9%r/r
Produkcja budowlano-montażowa spadła w czerwcu o 8.9%r/r wobec spadku o 6.5%r/r w maju. Konsensus rynkowy wskazywał na spadek produkcji budowlano-montażowej o 5.1%r/r.
Wnioski: Spadek produkcji budowlano-montażowej w czerwcu okazał się nie tylko znacznie większy od średnich oczekiwań rynkowych, ale także był drugim najgłębszym (po spadku marcowym) w tym roku. Choć dane za pierwsze dwa miesiące drugiego kwartału dawały nadzieję, że sytuacja w budownictwie powoli zaczyna się poprawiać, to dane czerwcowe tę nadzieję niestety rozwiewają.
Szczegółowe dane GUS pokazują, że w czerwcu br. ponownie odnotowano spadek produkcji budowlano-montażowej r/r we wszystkich działach budownictwa. I tak dla przedsiębiorstw, których podstawową działalnością było wznoszenie budynków, spadek produkcji wyniósł aż 17.9%, dla jednostek zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej był to spadek o 0.9%, a wykonujących prace budowlane specjalistyczne – o 11.8%. Jak wskazuje GUS w komunikacie, produkcja budowlano–montażowa w czerwcu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, była niższa zarówno w przypadku robót o charakterze inwestycyjnym (o 7.8%), jak i remontowym o (10.9%). W 2023 r. był to odpowiednio wzrost o 13.1% oraz spadek o 14.0%.
Sektor budowlany w Polsce jest w fazie recesji. Wprawdzie spadki r/r w poszczególnych miesiącach wahają się (po głębszym spadku pojawia się płytszy, po płytszym głębszy itd.), ale ze szczegółowych danych można wnioskować, że sytuacja szybko się nie zmieni. Cierpi aktualnie, po zeszłorocznym boomie, budownictwo mieszkaniowe, któremu brakuje kolejnych impulsów do wzrostu. Po niezwykle udanym poprzednim roku znacząco gorzej mają się także inwestycje infrastrukturalne, gdzie jednak impulsy do wzrostu już się pojawiają, ale na ich realny wpływ trzeba będzie poczekać przynajmniej kilka miesięcy Biorąc pod uwagę fakt, że dynamika produkcji budowlano-montażowej w II kwartale (wg moich szacunków) była gorsza od zanotowanej w I kwartale, możemy spodziewać się także pogłębienia spadku inwestycji w tym okresie. Będzie to oczywiście miało negatywny wpływ na dynamikę PKB.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl