r.
MakroExpress: Produkcja przemysłowa w listopadzie: -1.5%r/r; produkcja bud. -mont.: -9.3%r/r; PPI: -3.7%r/r
Produkcja przemysłowa spadła w listopadzie o 1.5%r/r wobec wzrostu o 4.6%r/r w październiku (po korekcie w doł z 4.7%r/r) i konsensusu rynkowego zakładającego spadek o 1.3%r/r. Po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja wzrosła w listopadzie o 1.1%r/r wobec wzrostu o 3.9%r/r w październiku.
Produkcja budowlano-montażowa spadła w listopadzie o 9.3%r/r wobec spadku o 9.6%r/r w październiku. Konsensus rynkowy wskazywał na spadek produkcji budowlano-montażowej o 11.0%r/r.
Ceny producentów (PPI) spadły w listopadzie o 3.7%r/r wobec spadku o 5.1%r/r (po korekcie z -5.2%r/r) w październiku. Konsensus rynkowy wskazywał na odczyt PPI na poziomie -3.8%r/r.
Wnioski: Po bardzo mocnym odczycie produkcji sprzedanej przemysłu w październiku mamy niestety w listopadzie powrót do spadków. Ujemną dynamikę zanotowała także produkcja budowlano-montażowa, zgodnie z oczekiwaniami, a także wskaźnik PPI, który w listopadzie okazał się bliski oczekiwaniom rynkowym
Z komunikatu GUS wynika, że w listopadzie br. produkcja przemysłowa r/r wzrosła w 16 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 9.9%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 6,6%) czy w gospodarce odpadami; odzysku surowców (o 5.7%). Spadek produkcji wystąpił natomiast w 18 działach, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 16.4%), napojów (o 7.1%), w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (o 6.9%), czy w produkcji urządzeń elektrycznych (o 4.3%). GUS podał również, że spośród głównych grupowań przemysłowych w listopadzie br. odnotowano spadek r/r w produkcji dóbr inwestycyjnych (o 6.6%), dóbr związanych z energią (o 1.9%) oraz dóbr zaopatrzeniowych (o 1,3%). Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych (o 2.8%) oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (o 1.3%).
Produkcja budowlano-montażowa spada r/r konsekwentnie od początku br., 11 miesiąc z rzędu. Z danych GUS wynika, że w listopadzie br. zaobserwowano zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej r/r we wszystkich działach budownictwa i dla jednostek zajmujących się budową budynków wyniosło ono 16.0%, dla realizujących roboty budowlane specjalistyczne 13.0%, a dla tych, których główną działalnością była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej 3.2%.
Drugi miesiąc czwartego kwartału br. nie przyniósł niestety dobrych wiadomości jeśli chodzi o kondycję polskiego przemysłu oraz sektora budowlanego. Ten pierwszy odczuwa wyraźnie osłabienie koniunktury zagranicą, w tym zwłaszcza przemysłu w Niemczech. Ten drugi znajduje się w recesji po poprzednich latach boomu związanego i z rządowymi programami mieszkaniowymi i kumulacją wydatków funduszy unijnych z poprzedniej perspektywy finansowej. Koniec br. i przynajmniej pierwszy kwartał przyszłego roku, raczej nie przyniosą jeszcze większych zmian. Co więcej, przemysł może z aktualnymi wyzwaniami borykać się jeszcze bardzo długo, jeśli sytuacja w Niemczech nie zacznie się poprawiać, a niestety możliwe nałożenie ceł na Europę przez administrację nowego prezydenta USA D.Trumpa raczej perspektywę poprawy sytuacji oddala. Szybciej z problemami powinien uporać się sektor budowlany, dzięki napływowi funduszy z KPO oraz rozruchowi nowej perspektywy unijnej. Tak czy inaczej, tempo wzrostu gospodarczego w ostaniem kwartale br. zapowiada się nadal „przytłumione” i takie może pozostać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Kondycja gospodarki może być coraz mocniej eksponowanym argumentem za obniżką stóp procentowych przez część członków RPP.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl