r.
MakroExpress: Projekcja inflacji jest obarczona znaczną niepewnością - komunikat po posiedzeniu RPP
W dzisiejszym komunikacie po posiedzeniu RPP zawarte zostały ścieżki CPI i PKB z najnowszego Raportu o Inflacji. Listopadowa projekcja uwzględnia dane i informacje opublikowane do dnia 22 października br. i zgodnie z nią roczna dynamika cen znajdzie się z 50%-owym prawdopodobieństwem w przedziale 3,6 – 3,7% w 2024 r. (wobec 3,1 – 4,3% w projekcji z lipca br.), 4,2 – 6,6% w 2025 r. (wobec 3,9 – 6,6%) oraz 1,4 – 4,1% w 2026 r. (wobec 1,3 – 4,1%). Z kolei roczne tempo wzrostu PKB wg projekcji znajdzie się z 50%-owym prawdopodobieństwem w przedziale 2,3 – 3,1% w 2024 r. (wobec 2,3 – 3,7% w projekcji z lipca br.), 2,4 – 4,3% w 2025 r. (wobec 2,8 – 4,8%) oraz 1,7 – 4,0% w 2026 r. (wobec 1,9 – 4,3%). W komunikacie zaznaczono, że w bieżącej rundzie projekcja inflacji jest obarczona znaczną niepewnością związaną z kształtowaniem się cen nośników energii dla gospodarstw domowych, które w istotnym stopniu zależą od działań regulacyjnych. Wskazane przedziały rozpięte są wokół ścieżki centralnej scenariusza zakładającego – zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym – dalsze uwolnienie cen nośników energii dla gospodarstw domowych na początku 2025 r. Jednocześnie prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji poniżej ścieżki centralnej w 2025 r. jest wyższe niż prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej tej ścieżki.
W komunikacie RRP zauważa, że w Polsce napływające dane miesięczne sugerują, że roczna dynamika PKB w III kw. br. mogła być nieco niższa niż w II kw. br. W komunikacie powtórzono, że na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących (choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu br. było niższe niż rok wcześniej), a jednocześnie dynamika wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie. W ocenie Rady inflacja jest obecnie istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii, a także inne czynniki regulacyjne, i w najbliższych kwartałach utrzyma się ona na podwyższonym poziomie, a w przypadku dalszego podniesienia cen energii na początku 2025 r. wzrośnie. Po wygaśnięciu wpływu wzrostu cen energii oraz w warunkach oczekiwanego obniżenia dynamiki wynagrodzeń – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP – inflacja powinna zdaniem RPP powrócić do średniookresowego celu NBP, choć czynnikiem niepewności jest wpływ wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ, w ocenie RPP, dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy.
W tych warunkach Rada postanowiła dalej utrzymywać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W komunikacie powtórzono, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Ponownie wskazano, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, a NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Powtórzono, że NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.
Wnioski: RPP nie zmieniła dziś poziomu stóp procentowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Kluczowy dla RPP wskaźnik, tj. inflacja, jest aktualnie na fali wznoszącej, co „wiąże” Radzie ręce i nakazuje dalej obserwować sytuację. Rada zapoznała się dziś z najnowszymi prognozami NBP, dotyczącymi PKB i CPI, przy czym prognozy te powstawały w warunkach dalszej niepewności co do poziomu cen energii dla gospodarstw domowych od 1 stycznia 2025 r. W prognozach założono, zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym, odmrożenie cen nośników energii dla gospodarstw domowych na początku 2025 r., co jednak w pełnej skali raczej nie będzie mieć miejsca. Dlatego i w tym kontekście z decyzjami dotyczącymi stóp procentowych RPP musi poczekać. Pierwszym terminem, w którym Rada mogłaby dokonać cięcia kosztu pieniądza, jest w mojej ocenie marzec przyszłego roku, aczkolwiek trzeba podkreślić, że dzisiejszy wynik wyborów prezydenckich w USA rodzi wiele znaków zapytania i może mieć wpływ także na to co będzie dziać się z polityką monetarną w Polsce.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl