r.

MakroExpress: Sprzedaż detaliczna w czerwcu: +4.7%r/r (nominalnie), +4.4%r/r (realnie)

Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu nominalnie o 4.7%r/r wobec wzrostu o 5.4%r/r w poprzednim miesiącu. Dynamika sprzedaży detalicznej okazała się niższa od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 6.0%r/r. W ujęciu realnym sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 4.4%r/r wobec wzrostu o 5.0%r/r w maju i średnich oczekiwań rynkowych wskazujących na wzrost o 5.3%r/r.

Wnioski: Czerwcowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej nieco rozczarowały. Okazały się słabsze zarówno od średnich oczekiwań rynkowych, jak i odczytów majowych. Dane wskazują, że gospodarstwa domowe podchodzą do swoich wydatków - mimo poprawiającej się sytuacji finansowej - z dużą ostrożnością. Widać to zwłaszcza w przypadku tzw. dóbr trwałego użytku. Po części wynika to zapewne z potrzeby odbudowy nadszarpniętych w latach poprzednich oszczędności. Ponadto część gospodarstw domowych woli prawdopodobnie wstrzymać większe wydatki w obawie przed ponownym wzrostem inflacji, a część wstrzymuje je w obliczu relatywnie wysokich stóp procentowych (i tym samym relatywnie wysokich rat kredytowych), które nie zostaną obniżone prawdopodobnie jeszcze przynajmniej przez rok.

Trzeba jednak podkreślić, że ogólnie tempo wzrostu konsumpcji w Polsce nie jest złe i ma szansę na dalsza poprawę. Dane dotyczące sprzedaży detalicznej towarów pokazują tylko pewien wycinek konsumpcji, dotyczący właśnie towarów (i to też nie wszystkich), natomiast mamy jeszcze sprzedaż usług, która może być wyższa od sprzedaży towarów, i tym samym przyłożyć się do dynamiki konsumpcji gospodarstw domowych w II kwartale na poziomie wyższym niż w I kwartale. Dynamika ta może przekroczyć - w mojej ocenie - 5.0%r/r. Dynamika PKB w II kwartale br. mogła osiągnąć około 2.6-2.8%r/r.


"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."   
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.   

Kontakt dla mediów

Monika Kurtek

M.kurtek@pocztowy.pl

Powiązane artykuły