r.
MakroExpress: Sprzedaż detaliczna w lutym: +0.6%r/r (nominalnie), -0.5%r/r (realnie)
Sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym nominalnie o zaledwie 0.6%r/r wobec wzrostu o 6.1%r/r w poprzednim miesiącu. Dynamika sprzedaży detalicznej okazała się istotnie niższa od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 4.8%r/r. W ujęciu realnym sprzedaż detaliczna spada w lutym o 0.5%r/r wobec wzrostu o 4.9%r/r w styczniu (po korekcie) oraz średnich oczekiwań rynkowych wskazujących na wzrost o 3.4%r/r.
Wnioski: Sprzedaż detaliczna towarów w lutym głęboko rozczarowała i wpisała się w serię innych słabych odczytów z gospodarki realnej w tym miesiącu. Spadek sprzedaży w ujęciu realnym jest pierwszym od września ub.r.
Biorąc pod uwagę spadki sprzedaży detalicznej w lutym br. w ujęciu m/m w niemal wszystkich wyróżnianych przez GUS kategoriach, zarówno nominalnie jak i realnie (wzrost nastąpił jedynie w przypadku prasy i książek), potwierdza się w mojej opinii teza, że gospodarstwa domowe istotnie zmieniły swoje podejście do zakupów. Lutowe odczyty są słabe ze względu na zaskakująco dobre wyniki w styczniu. Z początkiem roku napływało sporo różnych niepokojących informacji ze świata (jak np. nakładanie ceł przez administrację D.Trumpa na poszczególne kraje, wzrost ryzyka wojen handlowych), podnosiła się także inflacja w kraju, a jednocześnie trwały wyprzedaże sezonowe w sklepach, co mogło skłaniać gospodarstwa domowe do większych wydatków w tamtym czasie. W lutym gospodarstwa domowe, w związku z tym, zakupy mocno ograniczyły, a kolejna fala zwiększonych wydatków pojawi się zapewne przed świętami Wielkanocnymi. Słabe wyniki sprzedaży detalicznej w lutym nie świadczą więc o pogarszającej się sytuacji finansowej gospodarstw domowych, ale raczej o rosnącej ich rozwadze w podejmowaniu decyzji zakupowych.
Lutowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej studzą oczekiwania co do boomu konsumpcyjnego. Gospodarstwa domowe bardziej rozważnie i bardziej oszczędnie wydają pieniądze, korzystając z okresów promocji i wyprzedaży. Oznacza to, że konsumpcja będzie rosła nadal w stabilnym umiarkowanym tempie, przy czym wraz z przyspieszającymi jednocześnie inwestycjami przyczyni się do wzrostu PKB w tym roku o około 3.7%.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl