r.

MakroExpress: Sprzedaż detaliczna w marcu: +0.6%r/r (nominalnie), -0.3%r/r (realnie)

Sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu nominalnie o 0.6%r/r wobec wzrostu również o 0.6%r/r w poprzednim miesiącu. Dynamika sprzedaży detalicznej okazała się niższa od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 1.7%r/r. W ujęciu realnym sprzedaż detaliczna spadła w marcu o 0.3%r/r wobec spadku o 0.5%r/r w lutym oraz średnich oczekiwań rynkowych wskazujących na wzrost o 0.6%r/r.

Wnioski: Sprzedaż detaliczna towarów w ostatnim miesiącu I kwartału br. ponownie okazała się słabsza od średnich oczekiwań rynkowych. Co więcej, drugi miesiąc z rzędu zanotowany został jej spadek w ujęciu realnym, tj. o 0.3%r/r wobec spadku o 0.5%r/r w lutym.

Choć w ujęciu miesięcznym (marzec do lutego br.) zanotowane zostały wzrosty sprzedaży towarów we wszystkich kategoriach, zarówno w ujęciu nominalnym jak i realnym, to jednak nie wystarczyły one aby „pokonać” zeszłoroczną wysoką bazę odniesienia. Duży wpływ miał na to układ świąt Wielkanocnych, które w tym roku wypadły relatywnie późno (20-21 kwietnia wobec przełomu marca i kwietnia w 2024 r.), w związku z czym przesunięciu uległy wydatki świąteczne gospodarstw domowych. Kwiecień dla wyników sprzedaży detalicznej towarów powinien być zatem już dużo bardziej łaskawszy i powinniśmy zobaczyć wreszcie dynamikę realną na plusie.

Marcowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz wynik dla całego I kwartału br. (dynamika realna na poziomie 1.4%r/r wobec 3.0%r/r w IV kwartale 2024 r.) wskazują, że dynamika konsumpcji gospodarstw domowych w tym okresie była niższa w porównaniu do końcówki poprzedniego roku i prawdopodobnie nie przekroczyła 3.0%r/r. To wpłynęło oczywiście na dynamikę PKB, która także może okazać się nieco niższa od zanotowanej w IV kwartale 2024 r. W mojej ocenie tempo wzrostu PKB mogło wynieść około 3.0-3.1%r/r. To sporo niżej od prognozy NBP z marcowej projekcji, na poziomie 3.5%r/r, dlatego RPP dostała dziś jeszcze jeden argument za obniżką stóp procentowych. Spodziewam się ich cięcia w maju o 50pb i prawdopodobny jest kolejny taki ruch już w czerwcu, najpóźniej w lipcu br.


"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."   
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.   

Kontakt dla mediów

Monika Kurtek

M.kurtek@pocztowy.pl

Powiązane artykuły