r.

MakroExpress: Wskaźnik CPI w czerwcu (ostateczny szacunek): 4.1%r/r

Według ostatecznego szacunku GUS wskaźnik CPI wyniósł w czerwcu 4.1%r/r wobec wstępnych wyliczeń na tym samym poziomie. W ujęciu miesięcznym wstępny szacunek wskaźnika także nie został zrewidowany i wyniósł 0.1%.

Wnioski: Wg ostatecznych wyliczeń GUS wskaźnik CPI w czerwcu br. wyniósł 4.1%r/r, tj. nieznacznie więcej w porównaniu do zanotowanego 4.0%r/r w maju. Z danych GUS wynika ponadto, że wskaźnik cen towarów spowolnił w czerwcu do 3.2%r/r z 3.3%r/r w maju, wskaźnik cen usług natomiast zwiększył się do 6.3%r/r z 6.0%r/r w maju.

Wśród głównych kategorii raportowanych przez GUS spadek cen w czerwcu, w stosunku do maja, zanotowano w 5 kategoriach, w tym największy w „odzieży i obuwiu” (o 1.7%) i „transporcie (o 0.4%). W pozostałych kategoriach miały miejsce wzrosty cen, w tym największy dotyczył „rekreacji i kultury” (o 1.4%). Inflacja bazowa, po wykluczeniu cen żywności i energii, wyniosła w czerwcu – wg szacunków – 3.4%r/r wobec 3.3%r/r w maju.

Ostateczny szacunek GUS inflacji w czerwcu na poziomie 4.1%r/r jest ostatnim odczytem tego wskaźnika z „4” z przodu. Odczyt lipcowy, ze względu na efekty statystyczne (wysoka baza odniesienia z poprzedniego roku w związku z częściowym odmrożeniem cen energii dla gospodarstw domowych) oraz obniżką cen gazu dla gospodarstw domowych ogłoszoną przez URE (o 14.8%), spadnie poniżej 3.0%. Wg moich prognoz wskaźnik CPI znajdzie się lipcu w okolicach 2.7%r/r. Kolejne miesiące przynieść powinny zejście wskaźnika inflacji jeszcze niżej, tj. w okolice środka celu inflacyjnego NBP (czyli 2.5%) i – biorąc pod uwagę planowane zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych do końca br. - pozostać tam powinien do końca roku. Realizacja takiego scenariusza będzie, w mojej ocenie, skłaniać RPP do kolejnych obniżek stóp procentowych. Do cięcia stóp dojdzie najprawdopodobniej we wrześniu (o 25pb), a następnie w listopadzie br. (również o 25pb). Na koniec br. referencyjna stopa NBP może znaleźć się tym samym na poziomie 4.50%, ale to nie będzie nadal jej poziom docelowy. Obniżki stóp kontynuowane będą w 2026 r. To, co może ewentualnie stanąć RPP na przeszkodzie, to sytuacja globalna. Przy czym bardziej należałoby patrzeć tutaj na konflikty zbrojne, potencjalnie windujące ceny surowców, niż na politykę celną administracji Białego Domu. Ta ostatnia zagraża wprawdzie inflacji, ale przede wszystkim w USA.


"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."   
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.   

Powiązane artykuły