r.

MakroExpress: Wskaźnik CPI w lipcu (flash): 4.2%r/r

Wskaźnik CPI w lipcu, wg „szybkiego” szacunku GUS, wyniósł 4.2%r/r wobec 2.6%r/r w czerwcu oraz konsensusu rynkowego na poziomie 4.4%r/r. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1.4%.

Wnioski: Inflacja w lipcu dokonała prawdziwego „skoku”, z 2.6%r/r do 4.2%r/r, ale nie jest to zaskoczeniem. Odczyt okazał się zbliżony do średnich oczekiwań rynkowych, na poziomie 4.4%r/r. Tym samym wskaźnik CPI przekroczył w lipcu z impetem górną granicę odchyleń od celu NBP i po 5 miesiącach ponownie znalazł się w tym niepożądanym obszarze.

Z danych GUS wynika, że w lipcu miał miejsce spadek m/m cen żywności (o 0.5%) oraz ustabilizowały się ceny paliw. Natomiast wystrzał cen miał miejsce w przypadku nośników energii – wzrosły one o 11.8%m/m. Spadek cen żywności miał w lipcu charakter sezonowy. Cenom paliw sprzyjały delikatne spadki cen ropy naftowej na świecie. Natomiast na ceny nośników energii miały oczywiście kluczowy wpływ podwyżki cen gazu i energii dla gospodarstw domowych w związku z częściowym ich odmrożeniem od 1 lipca br. Z szacunków wynika, że inflacja po wykluczeniu cen żywności i energii (tzw. inflacja bazowa) przyspieszyła w lipcu do 3.7-3.8%r/r.

Inflacja w lipcu powróciła, zgodnie z przewidywaniami, do wysokiego poziomu, wyraźnie przekraczającego górną granicę odchyleń od celu NBP, tj. 3.5%. Co więcej, w kolejnych miesiącach wskaźnik CPI będzie się stopniowo wspinał na coraz wyższe poziomy i w grudniu br. przekroczy 5.0%r/r. Szczytu inflacji należy spodziewać się w okolicach lutego 2025 r. Co w tej sytuacji zrobi RPP? Będzie obserwować zachodzące procesy i czekać. W sytuacji przyspieszania inflacji trudno spodziewać się obniżek stóp procentowych. Natomiast jest prawdopodobne, że w warunkach odczytów wskaźnika CPI niższych od oczekiwań RPP oraz braku jego wybicia ponad 6.0% w I kwartale 2025 r., obniżki stóp rozpoczną się w połowie przyszłego roku, a nie dopiero w 2026 r.


"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."   
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.   

Kontakt dla mediów

Monika Kurtek

M.kurtek@pocztowy.pl

Powiązane artykuły