r.
MakroExpress: Wskaźnik CPI w październiku (flash): 5.0%r/r
Wskaźnik CPI w październiku, wg „szybkiego” szacunku GUS, wyniósł 5.0%r/r wobec 4.9%r/r we wrześniu oraz konsensusu rynkowego na poziomie 5.0%r/r. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0.3%.
Wnioski: Roczny wskaźnik inflacji w październiku, wg wstępnych wyliczeń GUS, osiągnął 5.0%. Dane okazały się zgodne ze średnimi oczekiwaniami rynkowymi. Sam poziom wskaźnika CPI nie jest zaskoczeniem, natomiast nieco zaskakująca jest jego struktura .
Z danych GUS wynika, że w październiku wzrosły m/m cen żywności (o 0.7%) oraz cen nośników energii (o 0.3%). Spadły natomiast, i to jest sporym zaskoczeniem, ceny paliw (o 2.2%). Wzrost cen żywności w październiku jest kontynuacją jej mniejszej tegorocznej podaży (zwłaszcza podaży owoców), na co wpłynęły wiosenne i letnie warunki atmosferyczne (przymrozki, susza i upały). Wzrost cen nośników energii jest efektem mających miejsce dostosowań na rynku energii, opału itd. Dużą niespodzianką jest natomiast spory spadek cen paliw w październiku w porównaniu do września, biorąc pod uwagę widoczne w trakcie miesiąca wzrosty cen benzyny i innych paliw na stacjach, podążające za drożejącą na świecie ropą naftową oraz słabnącym kursem złotego do dolara. Na pogłębioną analizę tego odczytu trzeba poczekać do momentu publikacji danych szczegółowych GUS, tj. do połowy listopada. Z szacunków wynika, że inflacja po wykluczeniu cen żywności i energii (tzw. inflacja bazowa) wyniosła w październiku 4.1-4.2%r/r.
Inflacja w październiku osiągnęła 5.0% i dwukrotnie przekracza tym samym cel inflacyjny NBP. Jest to częściowo efektem obniżającej się zeszłorocznej bazy odniesienia (wskaźnik CPI w październiku 2023 r. zszedł do poziomu 6.7%r/r/), niemniej jednak nie da się nie zauważyć iż mamy przyspieszenie wzrostu cen m/m o 0.3% i jest to skala większa niż w poprzednich dwóch miesiącach. Drożeje m.in. żywność, wyraźnie mocniej niż rok temu o tej porze, ale drożeją także usługi. W kolejnych kilku miesiącach inflacja będzie oscylować wokół 5.0% i nie powinna już dużo bardziej przyspieszać. To, w mojej ocenie, może być jednym z argumentów za pierwszą obniżką stóp procentowych już w marcu przyszłego roku, o ile prognozy wskazywać będą na trwałe schodzenie inflacji w kierunku celu w kolejnych miesiącach 2025 i 2026 r.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl