r.

MakroExpress: Wskaźnik CPI w sierpniu (ostateczny szacunek): 4.3%r/r

Według ostatecznego szacunku GUS wskaźnik CPI wyniósł w sierpniu 4.3%r/r wobec wstępnego szacunku na tym samym poziomie. W ujęciu miesięcznym wstępny szacunek wskaźnika także nie został zrewidowany i wyniósł 0.1%.

Wnioski: Wg ostatecznego szacunku GUS wskaźnik CPI w sierpniu wyniósł 4.3%r/r, tj. zgodnie z szacunkiem flash. Roczny wskaźnik inflacji znalazł się na poziomie wyższym niż w lipcu i w kolejnych miesiącach pozostanie na ścieżce dalszego przyspieszania.

Z danych GUS wynika, że wskaźnik cen towarów zwiększył się w sierpniu do 3.6%r/r z 3.5%r/r w lipcu, wskaźnik cen usług natomiast utrzymał się na poziomie z lipca, tj. 6.2%r/r. Wciąż zatem mamy sytuację, gdzie wzrosty cen usług istotnie przewyższają wzrosty cen towarów.

Wśród głównych kategorii raportowanych przez GUS spadek cen w stosunku do lipca zanotowano w sierpniu w przypadku „odzieży i obuwia” (o 1.3%), „transportu” (o 0.2%) oraz „żywności” i „łączności” (w obydwu przypadkach o 0.1%). W pozostałych kategoriach miały miejsce wzrosty cen, w tym największy dotyczył „innych towarów i usług” (o 0.6%) oraz „rekreacji i kultury” (o 0.5%). Inflacja bazowa, po wykluczeniu cen żywności i energii, wyniosła w sierpniu – wg szacunków – 3.7-3.8%r/r w porównaniu do 3.8%r/r zanotowanych w lipcu.

Inflacja w Polsce znajduje się w trendzie wzrostowym, który będziemy obserwować prawdopodobnie do lutego przyszłego roku. Już we wrześniu br. wskaźnik CPI br. może znaleźć się w okolicach 5.0%r/r, po czym pozostanie na tym poziomie do końca br. W takich warunkach, tj. istotnego oddalenia inflacji od celu NBP, trudno oczekiwać aby RPP była skłonna obniżać stopy procentowe. Pierwszy możliwy termin ostrożnego cięcia stóp w Polsce to w mojej ocenie marzec 2025 r.


"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."   
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.   

Kontakt dla mediów

Monika Kurtek

M.kurtek@pocztowy.pl

Powiązane artykuły