r.

MakroExpress: Wskaźnik CPI we wrześniu (flash): 4.9%r/r

Wskaźnik CPI we wrześniu, wg „szybkiego” szacunku GUS, wyniósł 4.9%r/r wobec 4.3%r/r w sierpniu oraz konsensusu rynkowego na poziomie 4.9%r/r. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0.1%.

Wnioski: Inflacja we wrześniu nabrała ponownie wyraźnego rozpędu. Jednocześnie należy podkreślić, że taki odczyt był oczekiwany i nie jest tym samym żadnym zaskoczeniem.

Z danych GUS wynika, że we wrześniu miał miejsce wzrost m/m cen żywności (o 0.2%) oraz cen nośników energii (także o 0.2%), spadły natomiast istotnie ceny paliw (o 3.4%). Wzrost cen żywności we wrześniu odzwierciedlał problemy z jej podażą, gdzie tegoroczne warunki pogodowe (wiosenne przymrozki, potem suche i upalne lato), odbiły się negatywnie na zbiorach i plonach. Niestety w kolejnych miesiącach ceny żywności będą rosły - jak wszystko wskazuje - jeszcze szybciej. Z kolei spadek cen paliw spowodowany był we wrześniu wciąż relatywnie niskimi cenami ropy naftowej na świecie oraz mocnym złotym wobec USD. Jeśli chodzi o ceny nośników energii, to nadal podlegają one najprawdopodobniej korekcie po lipcowym odmrożeniu. Z szacunków wynika, że inflacja po wykluczeniu cen żywności i energii (tzw. inflacja bazowa), przyspieszała we wrześniu do 4.2%r/r.

Inflacja we wrześniu znalazła się w pobliżu 5.0%, czyli znowu niemal dwukrotnie przekracza cel inflacyjny NBP. Ma to po części swoje przyczyny w zeszłorocznej wrześniowej bazie odniesienia, kiedy to po 1.5 roku dwucyfrowych odczytów inflacja zeszła do poziomu jednocyfrowego, niemniej jednak mamy także wyraźne odbicie (i powrót powyżej 4.0%r/r) inflacji bazowej, na co w dużej mierze „składają się” ceny usług. W kolejnych 5-6 miesiącach wskaźnik CPI może jeszcze delikatnie przyspieszać i plasować się lekko powyżej 5.0%r/r. Dopiero potem inflacja powinna zacząć wyraźnie „opadać”. W takim otoczeniu RPP utrzymywać będzie stopy procentowe na obecnym, niezmienionym poziomie, a pierwszym momentem, w którym ewentualnie dokona ich cięcia, będzie marzec 2025 r.


"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."   
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.   

Kontakt dla mediów

Monika Kurtek

M.kurtek@pocztowy.pl

Powiązane artykuły