r.

MakroExpress: Wskaźnik PMI w październiku wzrósł do 49.2 pkt z 48.6 pkt we wrześniu

Wskaźnik PMI w przetwórstwie wzrósł w październiku do 49.2 pkt z 48.6 pkt we wrześniu. Konsensus rynkowy wskazywał na brak zmian poziomu wskaźnika.

Wnioski: Wskaźnik PMI w Polsce wzrósł w październiku czwarty miesiąc z rzędu i znalazł się na poziomie najwyższym od kwietnia 2022 r. Wciąż jest to poziom poniżej 50 pkt, niemniej jednak do osiągnięcia tejże granicy - rozdzielającej wzrost od kurczenia się - brakuje już niewiele.

Jak podaje w raporcie S&P Global, w październiku br. pojawiły się w polskim przemyśle oznaki ożywienia. Dotyczyło to jednak przed wszystkim produkcji i zatrudnienia, podczas gdy nadal notowany był przyspieszony spadek nowych zamówień. Osłabły w październiku, jak wskakuje raport, presje cenowe, gdzie koszty produkcji spadły w najszybszym tempie od 12 miesięcy, a tempo spadku cen wyrobów gotowych było najwyższe od 7 miesięcy. Niestety wciąż względnie słabe pozostawały, wg S&P Global, prognozy dotyczące produkcji w nadchodzącym roku, odzwierciedlające obawy o niemiecką gospodarkę i sektor motoryzacyjny.

Ponowne przyspieszenie wskaźnika PMI w Polsce i jego bliska już 50 pkt wartość niewątpliwie cieszą. Według badań poprawia się sytuacja w zakresie zatrudnienia i produkcji, także w zakresie kosztów produkcji, obciążeniem pozostaje natomiast utrzymująca się słabość zamówień z zagranicy. Z raportu S&P Global można wnioskować, że to popyt krajowy zaczyna ponownie nabierać nieco większego rozpędu, natomiast obniżony popyt zagraniczny (zwłaszcza z Niemiec) pozostaje sporym problemem dla polskiego przemysłu i co więcej firmy pozostają tutaj mało optymistyczne. Takie wyniki badań dla polskiej gospodarki i tempa jej wzrostu oznaczają, że będziemy obserwować jej umiarkowane przyspieszanie, ale aby w pełni mogła ona rozwinąć skrzydła trzeba będzie poczekać na ożywienie gospodarki europejskiej.


"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."   
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.   

Kontakt dla mediów

Monika Kurtek

M.kurtek@pocztowy.pl

Powiązane artykuły