r.
MakroExpress: Wskaźnik PMI we wrześniu wzrósł do 48.6 pkt z 47.8 pkt w sierpniu
Wskaźnik PMI w przetwórstwie wzrósł we wrześniu do 48.6 pkt. z 47.8 pkt w sierpniu. Konsensus rynkowy wskazywał na spadek wskaźnika do 47.3 pkt.
Wnioski: Wrzesień br. był trzecim z rzędu miesiącem wzrostu wskaźnika PMI w Polsce. To bardzo dobra wiadomość w kontekście i tego co dzieje się u naszego głównego partnera handlowego, czyli w Niemczech, gdzie wskaźnik się obniża, i w kontekście konsensusu rynkowego wskazującego na spadek wskaźnika PMI we wrześniu. Warto dodać, że wrześniowy odczyt był najwyższy od listopada 2023 r.
Jak podaje w raporcie S&P Global, we wrześniu br., po uwzględnieniu czynników sezonowych, nowe zamówienia, produkcja i aktywność zakupowa spadały w wolniejszym tempie niż w sierpniu, a zatrudnienie ustabilizowało się. Wciąż słabe były ponadto, jak wynika z badań S&P Global, presje inflacyjne we wrześniu: ceny wyrobów gotowych ponownie spadły, a koszty produkcji wzrosły tylko nieznacznie. Natomiast to co może niepokoić, to pogorszenie prognoz na najbliższe 12 miesięcy. Jak wskazuje S&P Global prognozy polskich producentów, choć wciąż optymistyczne, osłabły od sierpnia.
Kolejny z rzędu wzrost wskaźnika PMI w Polsce wskazuje na wolniejsze pogorszenie warunków gospodarczych w sektorze przemysłowym, czyli krótko mówiąc wskazuje na delikatną poprawę sytuacji. Największy pozytywny wpływ na poprawę wskaźnika PMI miały we wrześniu ponownie (trzeci miesiąc z rzędu) nowe zamówienia, produkcja i zatrudnienie. Wszystkie te trzy subindeksy są ze sobą mocno powiązane: mniejszy spadek zamówień pociąga za sobą mniejszy spadek produkcji, a to z kolei generuje większe potrzeby kadrowe. Do tego jednak, aby powiedzieć że sytuacja jest dobra, sporo jeszcze brakuje. Największym problemem dla polskiego sektora przemysłowego pozostaje, od wielu miesięcy, słaby popyt zagraniczny, w szczególności w Niemczech. Dopóki tam sytuacja nie zacznie się wyraźnie poprawiać, nasz wskaźnik PMI będzie utrzymywał się poniżej 50 pkt.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl