r.

MakroExpress: CPI w najbliższych miesiącach obniży się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP

W dzisiejszym komunikacie po posiedzeniu RPP zawarte zostały ścieżki CPI i PKB z najnowszego Raportu o Inflacji. Lipcowa projekcja uwzględnia dane i informacje opublikowane do dnia 9 czerwca br. i zgodnie z nią roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,5 – 4,4% w 2025 r. (wobec 4,1 – 5,7% w projekcji z marca br.), 1,7 – 4,5% w 2026 r. (wobec 2,0 – 4,8%) oraz 0,9 – 3,8% w 2027 r. (wobec 1,1 – 3,9%). Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,9 – 4,3% w 2025 r. (wobec 2,9 – 4,6% w projekcji z marca br.), 2,1 – 4,1% w 2026 r. (wobec 1,9 – 4,0%) oraz 1,3 – 3,7% w 2027 r. (wobec 1,1 – 3,5%).

W komunikacie napisano, że zgodnie z dostępnymi prognozami inflacja CPI w najbliższych miesiącach obniży się poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP i biorąc to pod uwagę, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP.

Dalsze decyzje Rady – jak wskazano w komunikacie - będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Czynnikiem niepewności pozostaje kształt polityki fiskalnej, zmiany presji popytowej i sytuacji na rynku pracy w kolejnych kwartałach oraz poziom administrowanych cen nośników energii. Źródłem niepewności jest również kształtowanie się inflacji na świecie, w tym ze względu na zmiany polityki handlowej głównych gospodarek.

Wnioski: RPP zaskoczyła dziś obniżką stóp procentowych. Po czerwcowej konferencji prezesa NBP oraz późniejszych wypowiedziach niektórych członków Rady prawdopodobieństwo, że taki ruch zostanie dziś wykonany, wydawało się minimalne. Do obniżki skłoniła Radę, jak wynika z uzasadnienia decyzji, najnowsza projekcja inflacji i PKB. Ścieżka CPI została w całości skorygowana w dół, w tym prognoza na rok bieżący do 4.0% z 4.9% prognozowanych w marcu, i to był główny argument. Jednocześnie nieco w górę podniesiona została ścieżka PKB. Uspokoiła się też sytuacja na Bliskim Wschodzie i ceny ropy naftowej zeszły do poziomów sprzed wybuchu wojny izraelsko-irańskiej, umocnił się złoty wobec EUR i USD, i prawdopodobnie to także były argumenty za cięciem. Biorąc pod uwagę użyte w komunikacie wyrażenie „dostosowanie poziomu stóp”, a także wskazanie, że RPP dokonała w lipcu swego rodzaju ruchu wyprzedzającego (obniżka stóp nastąpiła w oczekiwaniu na zejście inflacji poniżej górnej granicy od celu NBP w najbliższych miesiącach), rodzi się pytanie czy Rada dokona ponownego cięcia już we wrześniu, czy zrobi pauzę do IV kwartału? Bardziej prawdopodobna wydaje się na ten moment pauza i kolejne cięcie w październiku bądź listopadzie br., ale przesądzać niczego nie można.


"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."   
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.   

Powiązane artykuły