r.

MakroExpress: PKB w Q2’23: -0.5%r/r (flash estimate)

Według „szybkiego” szacunku GUS spadek PKB w Polsce w drugim kwartale 2023 r. wyniósł 0.5%r/r wobec spadku o 0.3%r/r w pierwszym kwartale 2023 r. i wzrostu o 6.1%r/r w drugim kwartale 2022 r. Jest to wynik gorszy od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie -0.3%r/r. Kolejny szacunek PKB i jego pełna struktura opublikowane zostaną 31 sierpnia br.

Wnioski: Dynamika PKB w drugim kwartale br. okazała się nie tylko słabsza od średnich oczekiwań rynkowych, ale także gorsza od zanotowanej w pierwszym kwartale br. Na ten moment nie znamy struktury PKB w drugim kwartale, ale na bazie danych miesięcznych dot. produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej czy eksportu i importu, można wnioskować, że po pierwsze nastąpiło w drugim kwartale br. pogłębienie spadku konsumpcji gospodarstw domowych, po drugie wolniej rosły inwestycje, po trzecie nastąpiła dalsza redukcja zapasów przez firmy skutkująca ponownie ujemnym wkładem do PKB, i po czwarte zmniejszył się dodatni wkład eksportu netto do PKB.

Większy od oczekiwanego spadek PKB w drugim kwartale niesie dwa skutki. Po pierwsze, obniża prognozę dynamiki PKB w całym bieżącym roku w okolice zera. Biorąc pod uwagę, że w drugim kwartale nie nastąpiła poprawa koniunktury, a w tym półroczu rosną dla polskiej gospodarki ryzyka (ze względu na pogarszający się chociażby stan gospodarki niemieckiej i coraz bardziej wyraźne hamowanie gospodarki chińskiej), odbicie w kolejnych miesiącach może nie nastąpić, albo będzie tylko nieznaczne. Po drugie, słabszy od oczekiwań stan gospodarki może zostać wskazany przez część RPP jako argument za szybką obniżką stóp procentowych, nawet jeśli wskaźnik CPI nie zejdzie poniżej 10.0%r/r.


"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."   
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.   

Kontakt dla mediów

Monika Kurtek

M.kurtek@pocztowy.pl

Powiązane artykuły