r.
MakroExpress: PKB w Q2’24: +3.2%r/r (flash estimate)
Według „szybkiego” szacunku GUS wzrost PKB w Polsce w drugim kwartale 2024 r. wyniósł 3.2%r/r wobec wzrostu o 2.0%r/r w pierwszym kwartale br. Jest to wynik lepszy od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 2.7%r/r. Kolejny szacunek PKB i jego pełna struktura opublikowane zostaną 29 sierpnia br.
Wnioski: Tempo wzrostu gospodarczego w drugim kwartale br. kontynuowało przyspieszanie. Dynamika PKB przekroczyła 3.0%r/r i okazała się wyższa od średnich prognoz rynkowych. Polska gospodarka znajduje się w fazie ożywienia, które nabiera „rozpędu”.
Na strukturę wzrostu PKB w drugim kwartale 2024 r. trzeba poczekać do 29 sierpnia br. Niemniej jednak na bazie publikowanych danych miesięcznych dotyczących sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz produkcji budowlano-montażowej można wnioskować iż ponownie przyspieszyła konsumpcja gospodarstw domowych. To przyspieszenie nie miało zapewne takiej skali jak w pierwszym kwartale, ale należy spodziewać się dynamiki r/r przekraczającej 5.0%. W drugim kwartale nadal spadały inwestycje, prawdopodobnie nawet głębiej niż w poprzednim kwartale, ale jednocześnie poprawie uległ – wg moich szacunków - wkład zapasów we wzrost PKB i lekko dodatni pozostał wkład eksportu netto.
Przyspieszenie tempa wzrostu PKB w pierwszej połowie br. przebiegało bez większych zaskoczeń. Kolejne kwartały powinny nieść coraz wyższe dynamiki PKB, ale nadal najprawdopodobniej będzie to umiarkowane pięcie się w górę. Polska gospodarka jest w fazie „rozkręcania się”, przy czym główną siłą napędową pozostaje konsumpcja gospodarstw domowych (m.in. za sprawą wzrostu świadczeń socjalnych i podwyżek płac), podczas gdy w recesji znajdują się od początku br. inwestycje. Te ostatnie powrócą do wzrostu, ale rozruch – jak wiele wskazuje – będzie powolny i wyraźnie widoczny dopiero w przyszłym roku. Niestety nie pomaga jeszcze polskiej gospodarce wciąż słaby popyt zagraniczny, głównie w związku z utrzymującą się słabą kondycją gospodarki niemieckiej, i na ten impuls trzeba będzie także jeszcze co najmniej 1-2 kwartały poczekać. Średnioroczna dynamika PKB przekroczy w Polsce w tym roku 3.0%, raczej jednak nie zdoła przebić 3.5%.
Z punktu widzenia RPP dzisiejsze dane, wyższe od oczekiwań rynkowych oraz prognoz NBP z lipcowej Projekcji, będą ją prawdopodobnie utwierdzać w przekonaniu, że stopy procentowe nie mogą być zmieniane. Przed kolejnym (wrześniowym) posiedzeniem Rada pozna szczegółową strukturę PKB w drugim kwartale, co będzie niewątpliwie ważne, ale najważniejszym czynnikiem dla Rady będzie inflacja, która właśnie ponownie znalazła się powyżej górnej granicy odchyleń od celu NBP i pozostanie tam co najmniej do końca br. Stopy procentowe będą utrzymywane, w mojej opinii, na obecnym poziomie nawet do połowy przyszłego roku.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl