r.
MakroExpress: PKB w Q3’23 (wstępny szacunek): +0.5%r/r
Według wstępnego szacunku GUS wzrost PKB w Polsce w III kwartale 2023 r. wyniósł 0.5%r/r wobec ”szybkiego” szacunku na poziomie 0.4%r/r i wobec spadku o 0.6%r/r w II kwartale br. Spośród składowych PKB:
- popyt krajowy – spadł o 5.2%r/r, gdzie dynamika konsumpcji prywatnej wyniosła +0.8%r/r, a dynamika inwestycji +7.2%r/r, zaś wkład zapasów do PKB wyniósł -7.7 pkt. proc.- popyt zagraniczny – eksport spadł o 11.1%r/r, zaś import spadł o 20.3%r/r. Wkład eksportu netto we wzrost PKB pozostał tym samym dodatni i wyniósł 5.9 pkt. proc wobec 2.1 pkt. proc. w II kwartale br.
Wnioski: Opublikowana dziś przez GUS pełna struktura PKB w III kwartale br. przyniosła pewne zaskoczenia. Pojawienie się wzrostu gospodarczego, po dwóch kwartałach spadków, wynikało – jak wskazują opublikowane dane - przede wszystkim z dużej poprawy w konsumpcji gospodarstw domowych. Konsumpcja „wyszła”, po dwóch kwartałach spadków, na plus. Nadal także, w bardzo przyzwoitym tempie rosły inwestycje w gospodarce. Ponadto przedsiębiorstwa kontynuowały w III kwartale br. redukcję zapasów, i musiała być ona bardzo silna skoro ujemny wkład tej kategorii do PKB wyniósł aż -7.7 pkt. proc. Poza tym spadek pogłębił w III kwartale eksport towarów i usług, ale jeszcze bardziej i silniej spadł import, co w konsekwencji dało pozytywny duży wkład eksportu netto do PKB.
Polska gospodarka w III kwartale br. wyszła „na plus”. Najgorsze ma za sobą, a przed nią dość optymistyczne perspektywy. Dane za pierwszy miesiąc IV kwartału br., tj. październik, wskazują przede wszystkim że dalej rośnie konsumpcja gospodarstw domowych i nadal nieźle mają się inwestycje. Odbijający popyt krajowy powinien wydźwignąć dynamikę PKB w ostatnim kwartale nawet w okolice 2.0%, a cały 2023 r. powinien zamknąć się dynamiką PKB w okolicach 0.4%. Kontynuacja pozytywnych trendów z początkiem 2024 r. powinna przynieść wzrost PKB w przyszłym roku w okolicach 3.0%. W tym optymistycznym obrazie niepokojem może napawać jednak inflacja, która w warunkach przyspieszającego tempa wzrostu gospodarczego i decyzji o odmrażaniu cen energii, gazu, ciepła dla gospodarstw domowych (prawdopodobnie od połowy 2024 r.), może zacząć ponownie przyspieszać. Dlatego najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, jeśli chodzi o stopy procentowe, wydaje się ich długotrwała stabilizacja na obecnych poziomach.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl