r.

MakroExpress: PKB w Q3’24: +2.7%r/r (flash estimate)

Według „szybkiego” szacunku GUS wzrost PKB w Polsce w trzecim kwartale br. wyniósł 2.7%r/r wobec wzrostu o 3.2%r/r w drugim kwartale br. oraz 2.1%r/r w pierwszym kwartale. Jest to wynik słabszy od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 2.9%r/r. Kolejny szacunek PKB i jego pełna struktura opublikowane zostaną 28 listopada br.

Wnioski: Tempo wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale br. wyhamowało. Dynamika PKB zeszła poniżej 3.0%r/r i okazała się słabsza od średnich prognoz rynkowych. Polska gospodarka nadal znajduje się w fazie ożywienia, jest ono jednak umiarkowane i nie przebiega tak, jak się tego spodziewano.

Na strukturę wzrostu PKB w trzecim kwartale 2024 r. trzeba poczekać do 28 listopad br. Niemniej jednak na bazie publikowanych danych dotyczących sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz produkcji budowlano-montażowej w trzecim kwartale br. można wnioskować, iż po pierwsze wyhamowała w tym okresie wyraźnie konsumpcja gospodarstw domowych, po drugie do słabszych poziomów powróciła dynamika inwestycji, a po trzecie w okolicach zera kształtował się wkład salda zagranicznego we wzrost PKB. W przypadku konsumpcji gospodarstwa domowe, mimo poprawiającej się sytuacji finansowej i korzystnego rynku pracy, nie decydują się na zwiększanie wydatków i wolą zamiast tego oszczędzać w niepewnych czasach. W przypadku inwestycji notowany jest przestój spowodowany przygotowaniami projektów, które będą finansowane z funduszy KPO oraz perspektywy unijnej 2021-2027. W przypadku handlu zagranicznego, natomiast, słaby popyt z zagranicy (w szczególności z Niemiec) negatywnie wpływa na polski eksport.

O ile w pierwszej połowie br. polska gospodarka przyspieszała i proces ten przebiegał w miarę zgodnie z prognozami, o tyle trzeci kwartał jest rozczarowaniem. W czwartym kwartale wprawdzie dynamika PKB powinna ponownie znaleźć się powyżej 3.0%r/r, ale są tu pewne ryzyka, o których nie można nie wspomnieć. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy wzrost niepewności geopolitycznej w ostatnich tygodniach, co może kłaść się dalej cieniem i na konsumpcji, i na inwestycjach, i na eksporcie. Jest nadal nadzieja, że przyszły rok przyniesie dalsze umiarkowane przyspieszenie w polskiej gospodarce (głownie dzięki rozpoczęciu realizacji przygotowywanych aktualnie projektów inwestycyjnych), niemniej jednak zmalały bardzo szanse, że dynamika PKB przekroczy 4.0%. Z punktu widzenia RPP realizacja takiego scenariusza, przy jednoczesnych prognozach schodzenia inflacji w dół począwszy od drugiego kwartału 2025 r., będzie w mojej ocenie impulsem do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych już w marcu przyszłego roku.


"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."   
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.   

Kontakt dla mediów

Monika Kurtek

M.kurtek@pocztowy.pl

Powiązane artykuły