r.
MakroExpress: Produkcja bud.-mont. w kwietniu: -4.2%r/r
Produkcja budowlano-montażowa spadła w kwietniu o 4.2%r/r wobec spadku o 1.1%r/r w marcu. Konsensus rynkowy wskazywał na spadek produkcji budowlano-montażowej o 0.6%r/r.
Wnioski: Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu br. nadal na minusie, większym niż w marcu i lutym br., i największym – póki co – w tym roku. Dane okazały się dużym rozczarowaniem w stosunku do średnich oczekiwań rynkowych.
Szczegółowe dane GUS pokazują, że w kwietniu odnotowano r/r spadek produkcji budowlano-montażowej w przypadku przedsiębiorstw zajmujących się budową budynków oraz wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o odpowiednio 10.3% i 8.3%), wzrost produkcji natomiast wystąpił w jednostkach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 10.5%). Ponadto, jak wskazuje GUS w komunikacie, produkcja budowlano–montażowa w kwietniu, w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, była ponownie niższa w przypadku robót o charakterze remontowym (o 10.6%), wzrosła natomiast w przypadku prac inwestycyjnych (o 1.9%). Przed rokiem był to odpowiednio wzrost prac inwestycyjnych (o 5.3%) oraz spadek prac remontowych (o 13.7%).
Początek II kwartału br. był dla polskiego budownictwa wciąż słaby. Oczywiście kwiecień był miesiącem ze świętami Wielkanocnymi, co mogło ograniczyć liczbę wykonanych prac, z drugiej jednak strony sprzyjające były warunki pogodowe, a z danych dziś opublikowanych wynika, że nie miało to większego znaczenia. Notowany jest nadal spory spadek w budownictwie mieszkaniowym, nie widać także jeszcze za bardzo ożywienia w inwestycjach infrastrukturalnych realizowanych ze środków unijnych. Jeśli chodzi jednak o te ostatnie – to nie ma wątpliwości, że ożywienie się pojawi i wydaje się że zbliżamy się do niego dużymi krokami. A jeśli wreszcie ono nastąpi, dynamika produkcji budowlano-montażowej wyjdzie na plus. Powinniśmy to zobaczyć w II poł. br.
Z punktu widzenia RPP dzisiejsze dane mogłyby wesprzeć kolejną obniżkę stóp procentowych, jednak biorąc pod uwagę perspektywę ożywienia w sektorze budowlanym w kolejnych miesiącach, raczej takiego efektu mieć nie będą.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.