r.
MakroExpress: Produkcja budowlano-montażowa w sierpniu: -9.6%r/r
Produkcja budowlano-montażowa spadła w sierpniu o 9.6%r/r wobec spadku o 1.4%r/r w lipcu. Konsensus rynkowy wskazywał na spadek produkcji budowlano-montażowej o 7.1%r/r.
Wnioski: Sierpień był ósmym z rzędu miesiącem rocznego spadku produkcji budowlano- montażowej. Po tym jak lipcowa dynamika r/r okazała się lepsza od średnich oczekiwań rynkowych, w sierpniu była niestety gorsza od prognoz. Jest to jednocześnie druga najsłabsza dynamika r/r (po marcowej) w tym roku.
Szczegółowe dane GUS pokazują, że w sierpniu br. kolejny raz odnotowano spadek produkcji budowlano-montażowej r/r we wszystkich działach budownictwa. Dla jednostek zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej wyniósł on 10.6%, dla firm realizujących roboty budowlane specjalistyczne 9.8%, a dla przedsiębiorstw, których główną działalnością jest budowa budynków 7.9%. Jak wskazuje GUS w komunikacie, produkcja budowlano–montażowa w sierpniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, była ponownie niższa zarówno w przypadku robót o charakterze inwestycyjnym (o 3.8%), jak i remontowym o (19.3%). W 2023 r. był to odpowiednio wzrost o 13.8% oraz spadek o 10.3%.
Nie ma niestety dobrych wiadomości jeśli chodzi o sektor budowlany. Od wielu miesięcy jest on w recesji, przy czym spadki w poszczególnych miesiącach na przemian są większe i mniejsze. Może jednak jako pewien elementem optymistyczny należy traktować właśnie to, że nie obserwujemy konsekwentnego pogłębiania się spadków w produkcji budowlano-montażowej. Ta sinusoida, która ma miejsce w ostatnich miesiącach, powinna się niedługo skończyć i budownictwo ponownie powinno nabrać rozpędu. Potrzeby jest realny napływ funduszy unijnych do gospodarki, tj. fizyczne rozpoczęcie na dużą skalę realizacji projektów w ramach KPO oraz perspektywy unijnej 2021-2027. Impulsem będzie także zapewne odbudowa terenów popowodziowych, zwłaszcza że w tym przypadku ważne będzie aby prace rozpoczęły się jak najszybciej i realizowane były bardzo sprawnie.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl