r.
MakroExpress: Produkcja przem. w lutym: -2.0%r/r; produkcja bud.-mont.: 0.0%r/r; PPI: -1.3%r/r
Produkcja przemysłowa spadła w lutym o 2.0%r/r wobec spadku o 0.9%r/r w styczniu (po korekcie z -1.0%r/r) i konsensusu rynkowego zakładającego spadek o 1.1%r/r. Po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja wzrosła w lutym o 0.1%r/r wobec wzrostu o 0.3%r/r w styczniu.
Produkcja budowlano-montażowa nie zmieniła się r/r wobec wzrostu o 4.3%r/r w styczniu. Konsensus rynkowy wskazywał na wzrost produkcji budowlano-montażowej o 2.3%r/r.
Ceny producentów (PPI) spadły w lutym o 1.3%r/r wobec spadku o 1.0%r/r (po korekcie z -0.9%r/r) w styczniu. Konsensus rynkowy wskazywał na spadek PPI o 1.2%r/r.
Wnioski: Słaby początek roku dla sektora przemysłowego. Produkcja w lutym br. ponownie spadła w ujęciu rocznym, głębiej niż w styczniu i więcej od średnich oczekiwań rynkowych. Ma to po części związek z mniejszą liczbą dni roboczych, z wysoką bazą odniesienia z zeszłego roku, ale główna przyczyna pozostaje wciąż ta sama: słabość gospodarki niemieckiej i powiązany z tym spadek zamówień. Najbardziej widoczne jest to w przypadku przemysłu motoryzacyjnego.
Negatywnie zaskoczyła także w lutym produkcja budowlano-montażowa, która nie zmieniła się r/r, podczas gdy konsensus rynkowy wskazywał na wzrost o 2.3%r/r. Prawdopodobnie słabość sektora budowlanego wynikała z nieco gorszych warunków atmosferycznych w lutym, nie pozwalających realizować niektórych prac, ale to z kolei oznacza, że następne miesiące powinny nieść już wyraźną poprawę wyników.
Utrzymująca się słabość sektora przemysłowego, obok „przytłumionego” rynku pracy, może być dla RPP coraz silniejszym argumentem za obniżkami stóp procentowych. Zapewne jednak nie dojdzie do nich, zanim Rada nie upewni się że zaczęła hamować inflacja. Pierwszym możliwym terminem cięcia kosztu pieniądza w Polsce może być lipiec, przy okazji publikacji nowej projekcji inflacji przez NBP.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl