r.

MakroExpress: Produkcja przemysłowa w październiku: +4.7%r/r; PPI: -5.6%r/r

Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 4.7%r/r wobec spadku o 0.4%r/r we wrześniu (po korekcie w górę z -0.3%r/r) i konsensusu rynkowego zakładającego wzrost o 1.8%r/r. Po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja wzrosła w październiku o 3.9%r/r wobec wzrostu o 0.4%r/r we wrześniu.

Ceny producentów (PPI) spadły w październiku o 5.2%r/r wobec spadku o 6.2%r/r (po korekcie z -6.3%r/r) we wrześniu. Konsensus rynkowy wskazywał na odczyt PPI na poziomie -5.6%r/r.

Wnioski: Wyniki październikowej produkcji sprzedanej przemysłu zaskoczyły tym razem bardzo pozytywnie, przebijając mocno oczekiwania rynkowe. Z kolei odczyt wskaźnika cen producentów (PPI) w październiku okazał się mniej pozytywny od oczekiwań rynkowych, gdyż wprawdzie spadł r/r kolejny miesiąc z rzędu, ale jednak mniej niż wskazywały na to prognozy.

Z komunikatu GUS wynika, że w październiku br. produkcja przemysłowa r/r wzrosła w 24 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. pozostałego sprzętu transportowego (o 36.5%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 15.0%), papieru i wyrobów z papieru (o 13.6%), mebli (o 13.1%), czy artykułów spożywczych (o 3.9%). Spadek produkcji wystąpił natomiast w 10 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 16.6%), w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (o 16.5%), czy w produkcji urządzeń elektrycznych (o 4.6%). GUS podał również, że spośród głównych grupowań przemysłowych w październiku odnotowano r/r spadek w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałych (o 11.9%), dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (o 6.9%), dóbr inwestycyjnych (o 5.4%) oraz dóbr zaopatrzeniowych (o 4.0%). Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr związanych z energią (o 1.9%).

Październik br., jak się okazuje, był bardzo dobrym miesiącem dla polskiego przemysłu. Po ostatnich rozczarowujących spadkach produkcji mamy bardzo dobry początek czwartego kwartału. Czy jednak wzrost utrzyma się w kolejnych miesiącach? Tutaj niestety raczej nie można być zbyt dużym optymistą. Obserwujemy od kilku kwartałów pewnego rodzaju fale w danych dotyczących produkcji przemysłowej i prawdopodobnie i tym razem coś takiego zobaczymy. Większa liczba dni roboczych, zbliżający się gorący okres w handlu - to mogły być powody przyspieszania produkcji przemysłowej w październiku. Natomiast w kolejnych miesiącach dynamika powróci prawdopodobnie do niższych poziomów, ze spadkami włącznie. Słaba koniunktura w polskim przemyśle utrzymywać się będzie dopóty, dopóki słabość wykazywać będzie przemysł niemiecki.


"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."   
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.   

Kontakt dla mediów

Monika Kurtek

M.kurtek@pocztowy.pl

Powiązane artykuły