r.

MakroExpress: Produkcja przemysłowa we wrześniu: -3.1%r/r; PPI: -2.8%r/r

Produkcja przemysłowa spadła we wrześniu o 3.1%r/r wobec spadku o 1.9%r/r (po korekcie z 2.0%r/r) w sierpniu i konsensusu rynkowego zakładającego spadek o 2.7%r/r. Po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja spadła we wrześniu o 0.9%r/r wobec spadku o 1.8%r/r w sierpniu.

Ceny producentów (PPI) spadły we wrześniu o 2.8%r/r wobec spadku o 2.9%r/r (po korekcie z 2.8%r/r) w sierpniu. Konsensus rynkowy wskazywał na odczyt PPI na poziomie -2.9%r/r.

Wnioski: Tempo spadku produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu okazało się nieco większe niż w sierpniu i wyniosło 3.1%r/r. Dane okazały się słabsze od konsensusu rynkowego. Podobna sytuacja dotyczy wskaźnika PPI. Tu również odczyt okazał się nieco gorszy od sierpniowego i słabszy od średnich prognoz rynkowych.

Z komunikatu GUS wynika, że we wrześniu br. produkcja r/r spadła w 23 (spośród 34) działach, m.in. w produkcji metali (o 15.7%), urządzeń elektrycznych (o 15.0%), papieru i wyrobów z papieru (o 14.1%), czy wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 11.5%). Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem ub. roku, wystąpił w 11 działach, m.in. w m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 7.3%), w produkcji napojów (o 6.9%), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 6.6%), czy w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 3.7%). GUS podał również, że we wrześniu br. odnotowano spadek r/r we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych, gdzie najbardziej zmniejszyła się produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych (o 9.0%) oraz dóbr zaopatrzeniowych (o 6.9%), natomiast nieznacznie – dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (o 0,4%), dóbr inwestycyjnych (o 0.3%) oraz dóbr związanych z energią (o 0.1%).

Opublikowane dane wrześniowe „domknęły” III kw. br. Tempo spadku produkcji przemysłowej w tymże kwartale nieco wyhamowało w porównaniu do zanotowanego w II kwartale (-2.8%r/r) i wyniosło – wg szacunków - około -2.0%r/r. Tym samym można oczekiwać poprawy w statystykach dotyczących PKB w III kw., ale będzie to poprawa niewielka. Dynamika PKB prawdopodobnie pozostała jeszcze w III kw. ujemna i mogła wynieść około -0.2 do -0.1%r/r wobec -0.6%r/r w II kw. br. Polskiemu przemysłowi wciąż jeszcze ciąży mniejszy niż rok temu popyt konsumpcyjny, a także pogorszenie koniunktury u naszego głównego partnera handlowego, czyli w Niemczech. Wrzesień był także miesiącem pierwszego od kilku miesięcy spadku produkcji dóbr inwestycyjnych, co może być zwiastunem hamowania tempa wzrostu inwestycji.


"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."   
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.   

Kontakt dla mediów

Monika Kurtek

M.kurtek@pocztowy.pl

Powiązane artykuły