r.
MakroExpress: Sprzedaż detaliczna w październiku: +2.3%r/r (nominalnie), +1.3%r/r (realnie)
Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku nominalnie o 2.3%r/r wobec spadku o 2.2%r/r w poprzednim miesiącu. Dynamika sprzedaży detalicznej okazała się wyższa od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie +0.6%r/r. W ujęciu realnym sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 1.3%r/r wobec spadku o 3.0%r/r we wrześniu oraz średnich oczekiwań rynkowych wskazujących na wzrost o 0.7%r/r.
Wnioski: Po fatalnym wrześniu mamy w październiku wyraźne odbicie sprzedaży detalicznej towarów. Poprawa wyniku wskazuje, że zeszłomiesięczne tąpniecie było zdarzeniem jednorazowym. Wydaje się także zasadna teza, że to wrześniowa powódź, nie tylko w Polsce ale i w kilku innych krajach Europy, tak mocno „wystraszyła” konsumentów, że zdecydowali oni mocno ograniczyć swoje wydatki. Takie zachowanie wpisuje się w wyniki badań przeprowadzonych ostatnio przez NBP, z których wynika, że niepewność jest aktualnie jednym z najważniejszych czynników skłaniających gospodarstwa domowe do oszczędzania. Jeśli więc rośnie poczucie zagrożenia, tym bardziej skłonność do oszczędzania się zwiększa i maleje jednocześnie konsumpcja.
Październikowe dane niewątpliwie cieszą w kontekście wrześniowego negatywnego zaskoczenia, ale jednocześnie porównując dynamikę realną sprzedaży detalicznej na poziomie 1.3%r/r z notowanymi w pierwszej połowie br. (na poziomie 4-6%r/r) wyraźnie widać, że gospodarstwa domowe są ostrożne w wydawaniu pieniędzy. Dotyczy to zwłaszcza tzw. dóbr trwałych (odzież, meble, RTV). Dzieje się tak mimo rekordowo niskiego bezrobocia i mimo rosnących dochodów. Co to oznacza dla tempa wzrostu gospodarczego? Będzie ono w kolejnych kwartałach coraz bardziej zależeć od inwestycji. Konsumpcja będzie rosnąć umiarkowanie i wspierać oczywiście dynamikę PKB, ale to jak wysokie jej poziomy będziemy obserwować, uzależnione będzie właśnie od tempa wzrostu inwestycji.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl