r.
MakroExpress: Sprzedaż detaliczna w październiku: +4.8%r/r (nominalnie), +2.8%r/r (realnie)
Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku nominalnie o 4.8%r/r wobec wzrostu o 3.6%r/r w poprzednim miesiącu. Dynamika sprzedaży detalicznej okazała się zbliżona do średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 4.7%r/r. W ujęciu realnym sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 2.8%r/r wobec spadku o 0.3%r/r we wrześniu i średnich oczekiwań rynkowych wskazujących na wzrost o 1.7%r/r.
Wnioski: Październik br. był – podobnie jak w przypadku produkcji sprzedanej przemysłu - pierwszym od stycznia br. miesiącem, w którym dynamika realna sprzedaży detalicznej znalazła się na plusie. Co więcej, dane okazały się sporo lepsze od oczekiwań rynkowych.
Wzrost sprzedaży detalicznej towarów (w ujęciu realnym) o 2.8%r/r dobrze wróży wynikowi w całym IV kwartale br. Zapewne znajdzie się on na dużym plusie. Dzisiejsze dane potwierdzają, że konsumpcja w Polsce spowolnienie ma już za sobą i aktualnie wchodzi w fazę ożywienia. Czynników tegoż ożywienia jest kilka. Po pierwsze poprawiają się od kilku miesięcy, i to dość wyraźnie, nastroje konsumentów. Po drugie rosną wynagrodzenia, ale co najważniejsze rośnie siła nabywcza tych wynagrodzeń (w związku z obniżającą się inflacją). Po trzecie na rekordowo niskim poziomie (mimo recesji w I połowie br. oraz wcześniejszego napływu dużej liczby uchodźców z Ukrainy) pozostało bezrobocie. Po czwarte wreszcie, część społeczeństwa oczekując bądź to waloryzacji świadczeń socjalnych, bądź podwyżek płac od nowego roku, już zwiększa swoją skłonność do zakupów. Wzrost konsumpcji będzie przekładać się na dynamiczne przyspieszenie PKB, którego tempo wzrostu w ostatnim kwartale br. może wynieść 1.5-2.0%r/r, a w całym przyszłym roku może znaleźć się w okolicach 3.0%.
Opublikowane dziś dane, w połączeniu z opublikowanymi wczoraj, przemawiają zdecydowanie za utrzymywaniem stóp procentowych na obecnych poziomach w kolejnych miesiącach.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl