r.
MakroExpress: W najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP - komunikat po posiedzeniu RPP
W dzisiejszym komunikacie RRP zwraca uwagę, że napływające dane sygnalizują wzrost dynamiki PKB w IV kw. 2024 r. RPP wskazuje, że na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, a jednocześnie dynamika wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie.
W ocenie Rady w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych. Jednocześnie podwyższona pozostanie prawdopodobnie, w ocenie Rady, także inflacja bazowa. Odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r. może przyczynić się – w opinii RPP – do przedłużenia okresu pozostawania inflacji powyżej celu inflacyjnego.
Zdaniem RPP w średnim okresie, przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac, inflacja powinna powrócić do celu NBP. Czynnikiem niepewności pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza wobec oczekiwanego ożywienia gospodarczego i niskiego bezrobocia. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ – zdaniem RPP - dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej. W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. W komunikacie powtórzono iż dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Powtórzono także, że NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Ponownie wskazano, ze NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.
Wnioski: Pierwszy miesiąc nowego roku, zgodnie z oczekiwaniami, nie przyniósł zmian poziomu stóp procentowych. Choć inflacja okazała się w końcu 2024 r. niższa od oczekiwań i ani nie sięgnęła, ani tym bardziej nie przekroczyła 5.0%r/r, na RPP nie zrobiło to – jak można sądzić po komunikacie – większego wrażenia. Co więcej, zniknął ze styczniowego komunikatu zapis pojawiający się w komunikatach we wcześniejszych miesiącach, mówiący o tym, że relatywnie niska presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce, w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą, ogranicza krajową presję inflacyjną. Zniknął także zapis o pozytywnym wpływie umacniającego się złotego na obniżanie się inflacji. Świadczy to, jak się wydaje, o dużych obawach RPP dotyczących utrzymania się wskaźnika CPI na podwyższonych poziomach przez dłuższy czas. Faktycznie, najbliższe miesiące (styczeń, luty i marzec) będą czasem przyspieszania inflacji. Przy czym może się okazać, że skala przyspieszenia będzie mniejsza od dotychczasowych prognoz, a jeśli tak by się wydarzyło RPP w marcu – również przy okazji nowej projekcji NBP – może zacząć moim zdaniem dyskusję o obniżkach stóp procentowych. Samo cięcie stóp jednak szybko nie nastąpi, spodziewam się go najwcześniej na przełomie I i II połowy br.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl