r.
MakroExpress: W średnim okresie inflacja powinna powrócić do celu NBP - komunikat po posiedzeniu RPP
W dzisiejszym komunikacie RRP zauważa, że dynamika PKB w III kw. br. w Polsce (według wstępnego szacunku GUS) wyniosła 2.7% r/r wobec 3.2% r/r w II kw. br., przy wyraźnym obniżeniu się dynamiki konsumpcji i inwestycji, ujemnym wkładzie eksportu netto oraz dodatnim wkładzie przyrostu zapasów. RPP wskazuje, że na rynku pracy utrzymuje się niskie bezrobocie i wysoka liczba pracujących, choć zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w październiku br. było niższe r/r, a jednocześnie dynamika wynagrodzeń nadal kształtuje się na wysokim poziomie. W ocenie Rady inflacja jest obecnie istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii, a także inne czynniki regulacyjne. W kierunku wyższej presji cenowej w krajowej gospodarce oddziałuje również wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym. Jednocześnie presja popytowa i kosztowa – jak zauważa RPP - w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą ogranicza krajową presję inflacyjną. W tym samym kierunku oddziałuje także, w ocenie Rady, wcześniejsze umocnienie kursu złotego. W najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się - zdaniem RPP - wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także zaplanowane wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych. W średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP.
W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W komunikacie powtórzono, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Ponownie wskazano, że dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, a NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Powtórzono, że NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.
Wnioski: RPP nie zmieniła dziś poziomu stóp procentowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Wprawdzie dane z gospodarki, zwłaszcza dotyczące PKB i jego struktury, które napłynęły od październikowego posiedzenia Rady, okazały się rozczarowujące, a inflacja w listopadzie br. zrobiła „krok wstecz” (wg wstępnego szacunku GUS do 4.6%r/r z 5.0%r/r w październiku), ale jest to tylko chwilowe jej wyhamowanie i już w grudniu powróci ona w okolice 5.0%r/r. Następnie, w kolejnych trzech miesiącach 2025 r., przekraczać będzie 5.0%r/r, ale tutaj podkreślić trzeba że nie będą to poziomy przekraczające 6.0%, czego RPP spodziewała się w pesymistycznych scenariuszach. Szczytu inflacji spodziewam się w marcu, potem wskaźnik CPI powinien wyraźnie schodzić w dół i być może już w lipcu znajdzie się w górnym paśmie odchyleń od celu NBP. Taki rozwój sytuacji może skłonić RPP do rozpoczęcia działań już na posiedzeniu marcowym, jeśli nowa projekcja inflacyjna pokazałaby jej poziom w okolicach celu już w końcu 2025 r. Do marca nie należy spodziewać się zmian parametrów polityki monetarnej.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl