r.
MakroExpress: Wskaźnik CPI w grudniu (ostateczny szacunek): 4.7%r/r
Według ostatecznego szacunku GUS wskaźnik CPI wyniósł w grudniu 4.7%r/r wobec wstępnych wyliczeń na poziomie 4.8%r/r. W ujęciu miesięcznym wstępny szacunek wskaźnika także został zrewidowany, do 0.0% z 0.2%.
Wnioski: Wg ostatecznych wyliczeń GUS wskaźnik CPI w grudniu wyniósł mniej niż szacunek wstępny, tj. 4.7%r/r. Tym samy 2024 r. zakończył się z poziomem inflacji sporo niższym od oczekiwań rynkowych.
Z danych GUS wynika, że wskaźnik cen towarów przyspieszył w grudniu do 4.0%r/r z 3.8%r/r w listopadzie, wskaźnik cen usług natomiast zmniejszył się dość wyraźnie do 6.6%r/r z 7.2%r/r w listopadzie.
Wśród głównych kategorii raportowanych przez GUS spadek cen w grudniu, w stosunku do listopada, zanotowano w 6 kategoriach, w tym największy w przypadku „odzieży i obuwia” (o 1.5%), oraz „napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych” (o 0.6%). W pozostałych kategoriach miały miejsce wzrosty cen, w tym największy dotyczył „transportu” (o 0.6%) i „zdrowia” (o 0.4%). Inflacja bazowa, po wykluczeniu cen żywności i energii, obniżyła się w grudniu – wg szacunków – do 3.8-3.9%r/r z 4.3%r/r w listopadzie.
Inflacja w Polsce w końcu 2024 r. ustabilizowała się i, co istotne, okazała się niższa od spodziewanej. Nie sięgnęła, a tym bardziej nie przekroczyła, poziomu 5.0%r/r. Tym samym i średnioroczny wskaźnik CPI osiągnął w 2024 r. poziom nieco niższy od oczekiwanego, tj. 3.6% (wobec – przypomnijmy – 11.4% w 2023 r.), a i ścieżka inflacji na rok bieżący ulega delikatnej korekcie w dół. Ważne jest także to, że inflacja bazowa (po wykluczeniu cen żywności i energii) znalazła się w grudniu poniżej 4.0%r/r. Dane te mogą spowodować powrót RPP (a przynajmniej części jej członków) do bardziej „gołębiej” retoryki. Choć w najbliższych 3 miesiącach (styczeń, luty, marzec) inflacja będzie przyspieszać – w związku z podwyżkami od 1 stycznia opłat i niektórych podatków oraz niską zeszłoroczną bazą odniesienia – to wcale nie jest w tym momencie przesądzone, że będzie ona przekraczać 5.0%. To na pewno skłaniałoby RPP do dość szybkiego rozpoczęcia dyskusji o obniżkach stóp procentowych i być może pierwszej decyzji w tej sprawie w drugim kwartale br. Podtrzymuję stanowisko, że na koniec br. stopa referencyjna NBP może wynieść 5.00-5.25%.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl