r.
MakroExpress: Wskaźnik PMI w czerwcu spadł do 44.8 pkt z 47.1 pkt w maju
Wskaźnik PMI w przetwórstwie spadł w czerwcu br. do 44.8 pkt z 47.1 pkt w maju. Konsensus rynkowy wskazywał na wzrost wskaźnika do 48.0 pkt.
Wnioski: Po gwałtownym spadku wskaźnika PMI w maju, również w czerwcu nastąpiło jego pogorszenie (spadek o 2.3 pkt) i znalazł się on tym samym na poziomie najniższym od 20 miesięcy. Odczyt okazał się istotnie słabszy od średnich oczekiwań rynkowych, które wskazywały na powrót wskaźnika do wyższego poziomu.
Jak wskazuje w raporcie S&P Global, w czerwcu w polskim przemyśle miało miejsce przyspieszenie tempa spadku nowych zamówień i produkcji, a producenci wciąż redukowali zatrudnienie, zakupy i zapasy. Jako główny powód pogorszenia nastrojów wskazana została stagnacja na rynku. Wg badanych firm międzynarodowy popyt był wyraźnie słaby, głównie z powodu niesprzyjających warunków na rynkach europejskich. Co więcej, pogorszeniu uległa także 12-miesięczna prognoza dla produkcji, która należała do najsłabszych od czasu pandemii.
Tak gwałtowne pogorszenie nastrojów w polskim przemyśle, z jakim mamy do czynienia od maja, jest nieco zaskakujące w kontekście tego jak sytuacja wygląda wokół nas. U naszego głównego partnera handlowego (czyli w Niemczech) i w całej strefie euro pogorszenia nie było. Są nawet niewielkie wzrosty tamtejszych wskaźników PMI. Na pewno na postrzeganie rzeczywistości przez polskie firmy, zarówno w maju jak i czerwcu, miały czynniki globalne (jak gwałtowne zwroty akcji w przypadku polityki celnej D.Trumpa czy eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie), ale być może także polityczne zawirowania w Polsce w tym samym czasie w jakiś sposób na nastrojach zaważyły. Ale najważniejsze jest to, że publikowane dane z gospodarki realnej nie wskazują, aby działo się coś złego. Wręcz widać w nich przyspieszenie. Dlatego wydaje się, że zanotowane spadki wskaźnika PMI w Polsce były tymczasowe i że w kolejnych miesiącach zaczniemy wracać do wyższych poziomów.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.