r.
MakroExpress: Wskaźnik PMI w listopadzie spadł do 48.9 pkt z 49.2 pkt w październiku
Wskaźnik PMI w przetwórstwie spadł w listopadzie do 48.9 pkt z 49.2 pkt w październiku. Konsensus rynkowy wskazywał na spadek wskaźnika do 49.1 pkt.
Wnioski: Wskaźnik PMI w Polsce spadł w listopadzie po raz pierwszy od maja br. Jak podaje w raporcie S&P Global, w listopadzie br. najszybszy od trzech miesięcy spadek nowych zamówień spowodował, że ponownie skurczyła się produkcja. Były to dwie główne przyczyny spadku wskaźnika PMI, choć negatywnie wpłynęły na niego także zapasy pozycji zakupionych. Częściowo równoważył to pozytywny wpływ wskaźników zatrudnienia i czasu dostaw. Niestety znacznie pogorszyły się także prognozy na najbliższe 12 miesięcy. Wg S&P Global optymizm biznesowy spadł do najniższego poziomu od niemal dwóch lat ze względu ma obawy związane ze słabą gospodarką europejską i napięciami geopolitycznymi.
Choć wyłaniający się z najnowszego badania S&P Global obraz polskiego przemysłu nie napawa optymizmem, to jednak instytut dostrzega w nim pewne pozytywy. M.in. w komentarzu napisano, że trend zaobserwowany w najnowszych wynikach badań nadal sugeruje, że sektor zbliża się do fazy ożywienia. Zostało uwypuklone, że średni odczyt indeksu PMI w ostatnim kwartale wynosi jak dotąd 49.0 pkt i jeśli utrzymałby się na tym poziomie w grudniu, byłby to najmocniejszy kwartał od pierwszego kwartału 2022 r. Zwrócono także uwagę, że choć w listopadzie osłabł optymizm biznesowy, to jednak producenci nadal zatrudniali nowych pracowników, a ponadto wyniki badań dostarczyły kolejnych dowodów na słabnącą presję inflacyjną.
Wskaźnik PMI oddalił się niestety w listopadzie br. od granicy 50 pkt, nie jest to jednak na szczęście duża skala. Cały czas głównym obciążeniem pozostaje utrzymująca się słabość zamówień z zagranicy, zwłaszcza w Niemczech, a ostatnie zmiany polityczne w USA – jak się wydaje – jeszcze bardziej zwiększyły obawy firm dotyczące osłabienia europejskiego popytu, w a szczególności gospodarki niemieckiej. Można więc powtórzyć po raz kolejny, że takie wyniki badań w polskim przetwórstwie oznaczają, że będziemy obserwować umiarkowane przyspieszanie naszej gospodarki, ale aby w pełni mogła ona rozwinąć skrzydła trzeba będzie poczekać na ożywienie gospodarki europejskiej.
"Niniejsza publikacja została opracowana w celu informacyjnym oraz promocji i reklamy i nie może być traktowana jako oferta, doradztwo inwestycyjne lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Choć informacje zawarte w publikacji pochodzą ze źródeł powszechnie dostępnych i uznawanych za wiarygodne, BANK POCZTOWY S.A. nie może zagwarantować ich kompletności i dokładności. Wszelkie opinie i prognozy przywołane w niniejszej publikacji są wyrazem oceny autorów w dniu jej wydania i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi.Dane i informacje dotyczące przeszłości, jak również prognozy, nie odnoszą się do żadnych instrumentów finansowych oraz nie stanowią gwarancji jakichkolwiek cen instrumentów lub wyników finansowych. Autorzy publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji w niej zawartych."
Zmiana treści wynika z procesu dostosowań do nowych regulacji ponadnarodowych.
Kontakt dla mediów
Monika Kurtek
M.kurtek@pocztowy.pl